Zakaz wykonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności ubezpieczeniowej przez Insurance JSC „DallBogg: Life and Health”

16 kwietnia 2025 roku Komisja Nadzoru Finansowego („KNF”) wydała decyzję o zakazie wykonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności ubezpieczeniowej w grupie 10 ubezpieczeń innych niż na życie1 przez Insurance JSC „DallBogg: Life and Health” z siedzibą w Sofii („DallBogg”) – w zakresie zawierania umów ubezpieczenia, tj. zakaz zawierania umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych („OC ppm”) z wyłączeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika.

Przyczyną wydania decyzji było niedostosowanie struktury organizacyjnej DallBogg do skali działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Skutkiem niedostosowania były liczne nieprawidłowości w procesie likwidacji szkód z umów ubezpieczenia OC ppm.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. DallBogg może zwrócić się do KNF z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy albo wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Informacje istotne dla klientów DallBogg w zw. z decyzją KNF

Decyzją KNF2 zakazuje zawierania przez DallBogg umów ubezpieczenia OC ppm, co będzie miało również wpływ na proces zawierania takich umów na skutek zastosowania klauzuli prolongacyjnej3.

Status umów ubezpieczenia OC ppm zawartych z DallBogg

Dotychczas zawarte umowy ubezpieczenia OC ppm pozostają ważne, a DallBogg jest zobowiązany do rozpatrywania zgłoszonych roszczeń i wypłaty należnych odszkodowań. 

Zawieranie umów ubezpieczenia OC ppm po 17 kwietnia 2025 roku będzie naruszeniem zakazu przez DallBogg. 

W odniesieniu do tzw. „automatycznego wznowienia”

1. Umowy ubezpieczenia OC ppm wznowione do 17 kwietnia 2025 roku pozostają ważne.

2. Po 17 kwietnia 2025 roku umowy nie zostaną wznowione „automatycznie”, również za pośrednictwem agenta/brokera ubezpieczeniowego. W tym przypadku należy niezwłocznie zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC ppm z innym zakładem ubezpieczeń.

Konsekwencje braku ubezpieczenia OC ppm

W przypadku braku spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC ppm właściciel pojazdu jest zobowiązany do wniesienia opłaty. 

Wysokość opłaty w 2025 roku.

okres bez ważnego 
ubezpieczenia OC
samochody 
osobowe
samochody ciężarowe, 
ciągniki samochodowe 
i autobusy
pozostałe pojazdy
do 3 dni1870 zł2800 zł310 zł
od 4 do 14 dni4670 zł7000 zł780 zł
powyżej 14 dni9330 zł14 000 zł1560 zł

W przypadku braku zawarcia umowy ubezpieczenia OC ppm, posiadacz pojazdu mechanicznego ponosi pełną odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane podczas wypadku lub kolizji. 

Weryfikacja posiadania ochrony ubezpieczeniowej 

To, czy posiadacz wskazanego pojazdu mechanicznego jest objęty ochroną ubezpieczenia OC na podany dzień można zweryfikować w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym („UFG”), osobiście lub za pośrednictwem strony internetowej UFG: Identyfikacja umowy OC na dzień.

Dochodzenie praw w ramach umów ubezpieczenia OC ppm

DallBogg jest zobowiązany obsługiwać roszczenia z tytułu obowiązujących umów ubezpieczenia OC ppm. Roszczenia należy składać na adres wskazany w umowie ubezpieczenia OC ppm lub na polisie.

Informacje o sposobie zgłaszania szkód dostępne są na stronie internetowej DallBogg: https://dallbogg.pl/contacts, gdzie podane są dane kontaktowe przedstawiciela do spraw likwidacji szkód w DallBogg, tj.:

DioDea Poland sp. z o.o. 
ul. Chmielna 132/134, piętro 5 
00-805 Warszawa, Poland 
office.pl@diodea.eu
tel.: 22 290 40 90

______________________ 
1 wskazanej w części A Załącznika I do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej (Wypłacalność II)
2 wydaną w oparciu o art. 214 ust. 5 w zw. z art. 214 ust. 4a ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
3 wynikającej z art. 28 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych powodującej „automatyczne wznowienie” umów ubezpieczenia OC ppm

Źródło: komunikat prasowy Komisja Nadzoru Finansowego („KNF”)

Pozostałe artykuły

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – co warto wiedzieć przed podróżą?

Planujesz urlop, krótki city break albo wyjazd służbowy? Super!...

5 kroków do skutecznego ubezpieczenia NNW: co warto dokupić? 

Ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) to istotny element...

Polisa ochronna i polisa ubezpieczeniowa – 7 kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę

Wybór polisy ochronnej lub polisy ubezpieczeniowej to decyzja, która...

Polisa na życie po rozwodzie – 7 kluczowych aspektów, które musisz znać

Rozwód to duża zmiana w życiu, która ma wpływ...

Składka ubezpieczeniowa a suma ubezpieczenia – jak dobrać optymalną polisę?

Składka ubezpieczeniowa a suma ubezpieczenia – co warto wiedzieć? Wybór...